O izrednem izobraževanju

1. PROGRAMI

Na Srednji šoli tehniških strok Šiška (SŠTS Šiška) izvajamo izredno izobraževanje za naslednje izobraževalne programe:

 

SREDNJE POKLICNO IZOBRAŽEVANJE (SPI): POKLICNO TEHNIŠKO IZOBRAŽEVANJE (PTI; 3+2):
·       Elektrikar ·       Elektrotehnik
·       Računalnikar ·       Tehnik računalništva

 

2. IZVAJANJE IZOBRAŽEVANJA

 

Izobraževanje poteka v obliki predavanj in vaj v skupini (če je za posamezni program prijavljenih dovolj kandidatov) ali pa v obliki individualnih konzultacij. Predavanja, vaje in konzultacije potekajo med tednom (od ponedeljka do petka) popoldan (med 16.15 in 20. uro), po urniku, ki je objavljen na spletni strani šole.  Vsa predavanja, vaje, konzultacije in izpiti potekajo v prostorih šole.

 

3. VPISNI POGOJI

 

 

ELEKTRIKAR

RAČUNALNIKAR

Uspešno zaključena osnovna šola ali programi nižjega poklicnega izobraževanja (NPI). Najnižja starost za vpis v izobraževanje odraslih je 16 let. Vpis v program je možen celo šolsko leto do zasedbe razpisanih mest (30) v programu oz. letniku.

 

 

ELEKTROTEHNIK

TEHNIK RAČUNALNIŠTVA

Vpišejo se lahko kandidati z dokončano srednjo poklicno izobrazbo smeri elektrikar, elektrikar energetik, elektrikar elektronik, mehatronik operater, računalnikar, avtoserviser, avtomehanik ali z drugimi nazivi srednje poklicne izobrazbe z najmanj tremi leti delovnih izkušenj s področja elektrotehnike. Delovne izkušnje kandidat dokazuje s potrdilom delodajalca. Vpis v program je možen celo šolsko leto do zasedbe razpisanih mest (30) v programu oz. letniku.

 

4. PREKVALIFIKACIJA

 

Kandidati, ki imajo dokončano izobrazbo katerekoli druge smeri in stopnje, lahko v okviru prekvalifikacije pridobijo najprej srednjo poklicno izobrazbo (SPI), šolanje pa lahko nadaljujejo na poklicno tehniški stopnji (PTI, t.i. »3+2«). Na osnovi predloženih javno veljavnih listin (spričeval, obvestil o uspehu, potrdil o opravljenih izpitih, …) šola kandidatu prizna formalno pridobljena znanja in oblikuje osebni izobraževalni načrt za dosego prekvalifikacije.

 

5. PRIZNAVANJE ŽE PRIDOBLJENIH ZNANJ

 

Z vsakim udeležencem izrednega izobraževanja šola oblikuje osebni izobraževalni načrt in mu na osnovi predloženih javno veljavnih listin (spričeval, obvestil o uspehu, potrdil o opravljenih izpitih, …) prizna formalno pridobljena znanja. S postopkom priznavanja neformalno pridobljenih znanj pa se kandidatu priznajo tudi druga pridobljena znanja na podlagi dokazil o usposabljanju in izpopolnjevanju, certifikatov, potrdil delodajalcev o usposabljanju z delom, …

 

6. PRAKTIČNO USPOSABLJANJE Z DELOM (PUD)

 

V vseh izobraževalnih programih zavzema praktično usposabljanje z delom (PUD) pomemben del. Tistim udeležencem izrednega izobraževanja, ki že opravljajo delo oz. imajo delovne izkušnje s področja, za katerega se izobražujejo, se na podlagi dokazil opravljena obveznost PUD-a lahko prizna. Ostali udeleženci si za opravljanje obveznih ur PUD-a poiščejo podjetje, kjer bodo opravljali dela v okviru strokovnih kompetenc programa, za katerega se izobražujejo. Šola je udeležencem na razpolago za pomoč pri pridobitvi ustreznih podatkov, kontaktov in dokumentacije za uspešno izvedbo PUD-a. Več o tem …

 

7. ZAKLJUČNI IZPIT

 

Zaključni izpit udeleženci izrednega izobraževanja opravljajo pod enakimi pogoji in ob istem času kot redni dijaki – na spomladanskem, jesenskem ali zimskem roku. Zaključni izpit lahko opravlja kandidat, ki je uspešno končal zaključni letnik nižjega oziroma srednjega poklicnega izobraževanja oziroma je dosegel predpisano število kreditnih točk in je opravil druge s programom določene obveznosti.

Zaključni izpit obsega izpit iz slovenščine (pisni in ustni del) ter zaključno delo, ki se opravlja kot izdelek oz. storitev z zagovorom. Dijaki/kandidati si iz nabora izberejo temo in naslov zaključnega dela, oddajo vlogo za odobritev teme in naslova zaključnega dela, ki jo podpiše mentor; na osnovi vloge se izda sklep o potrditvi zaključnega dela in mentorja.

Zaključno delo obsega: izpitno nalogo z zagovorom in izdelavo potrebne dokumentacije. Zaključno delo lahko dijak opravi pred zaključkom pouka v zaključnem letniku. Mentor svetuje, spremlja in zagotavlja samostojno izdelavo izdelka oz. storitve. Več o tem …

 

8. POKLICNA MATURA

 

Poklicno maturo udeleženci izrednega izobraževanja opravljajo pod enakimi pogoji in ob istem času kot redni dijaki – na spomladanskem, jesenskem ali zimskem roku.  Poklicno maturo lahko opravlja vsak, ki je uspešno končal 4. letnik izobraževalnega programa srednjega strokovnega izobraževanja, uspešno končal 2. letnik izobraževalnega programa poklicno-tehniškega izobraževanja, zaključil 4. letnik gimnazije in opravil poklicni tečaj ali opravil mojstrski izpit.

Kandidati opravljajo poklicno maturo iz 4 predmetov: prvi predmet je slovenščina; drugi predmet je temeljni strokovno-teoretični predmet (elektrotehnika / računalništvo / mehatronika); tretji predmet je izbirni in sicer matematika ali tuji jezik; četrti predmet je izdelek oz. storitev. Dijaki/kandidati si iz nabora izberejo temo in naslov izdelka ali storitve, oddajo vlogo za odobritev teme in naslova izdelka ali storitve, ki jo podpiše mentor; na osnovi vloge se izda sklep o potrditvi teme in naslova izdelka ali storitve za 4. predmet poklicne mature. Mentor svetuje, spremlja in zagotavlja samostojno izdelavo izdelka oz. storitve. Več o tem … 

 

9. CENIK

 

Cenik za izredno izobraževanje za vsako posamezno leto sprejme svet zavoda in je objavljen na spletni strani šole (Cenik izrednega izobraževanja). Šolnina za posamezni celotni letnik šolanja v šolskem letu znaša 1.100,00 EUR. V primeru opravljanja samo posameznih modulov se višina šolnine določi na podlagi števila kreditnih točk posameznih modulov. V šolnini je zajet strošek prvega opravljanja izpita; če kandidat v prvem roku izpita ne opravi, mora vsa naslednja opravljanja izpita v tistem šolskem letu plačati.

 

 

(Visited 1.863 times, 1 visits today)